Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mateřská dovolená v roce 2008

13. 1. 2008

Jak se změní rodičovská dovolená?


Od ledna 2008 se mění výše a způsob čerpání rodičovského příspěvku. Nárok na rodičovský příspěvek v dosavadní podobě k 31.12.2007 zaniká. Pokud rodič, který rodičovský příspěvek pobírá, jej chce pobírat i v roce 2008, MUSÍ O NĚJ ZNOVU ZAŽÁDAT! Důvodem nové žádosti je doložení nových skutečností, které dosud nebyly třeba. Rodiče by o plánovaných změnách měly být v průběhu listopadu písemně informováni.


Nyní stát vyplácí příspěvek rodičům, kteří pečují o dítě do čtyř let. Částka je odvozena od průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře a činí 7582 Kč.

Od ledna si rodiče většiny dětí budou moci vybrat jeden ze tří modelů vícerychlostního vyplácení rodičovského příspěvku. Výjimky viz níže.

Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě, které je NEJMLADŠÍ v rodině – toto dítě zakládá nárok na rodičovský příspěvek a u něj se sleduje splnění podmínek pro přidělení rodičovského příspěvku.

Jednou učiněné rozhodnutí o délce čerpání rodičovského příspěvku bude nezměnitelné – a to i v případě, že dojde ke střídání rodičů na rodičovské dovolené – které je i nadále možné.

1. Rychlejší čerpání

Rodič, který se předem rozhodne, že zůstane s dítětem na rodičovské dovolené jen do jeho dvou let, bude po ukončení PPM měsíčně dostávat 11 400 korun. Pro tuto variantu se musí zažádat v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém dítě dosáhne 22 týdnů života. O tuto variantu čerpání, ale může zažádat pouze rodič, který má nárok na PPM ve výši alespoň 380 Kč na kalendářní den (tj. maminka pobírala mateřskou min.11 400Kč)


2. Klasické čerpání

po ukončení PPM do 3 let věku dítěte měsíčně 7600Kč. O tuto formu čerpání si může zažádat rodič, který měl nárok na čerpání PPM a nebo na nemocenskou poskytovanou v souvislosti s porodem. A žádá se nejpozději v kalendářním měsíci, kdy dítě dosáhne 21. měsíce věku.


3. Pomalejší čerpání

Rodiče, kteří budou chtít zůstat s dítětem doma do jeho čtyř let, budou od ukončení mateřské dovolené do 21 měsíců dítěte pobírat 7600 korun a pak bude dávka snížena na 3800 korun. Tato varianta se týká i rodičů, kteří neměli nárok na pobírání PPM. V jejich případě je částka 7 600 vyplácena od porodu do 21 měsíců a pak se snižuje na 3800.

Vybraná možnost čerpání příspěvku bude nezměnitelná a zpětně ji nebude možné vymáhat, a to ani při střídání rodičů v pobírání rodičovského příspěvku.

Pokud si rodiče nezažádají o rychlejší, či klasické čerpání rodičovské dovolené (a to v daném termínu) a nebo nesplňují podmínky pro tyto varianty čerpání, bude po 21. měsíci věku vyplácena automaticky pomalejší verze čerpání, která počítá s rodičovskou dovolenou do 4 let.


NOVÝ ZPŮSOB ČERPÁNÍ RODIČOVSKÉHO PŘÍSPĚVKU SE VZTAHUJE NA VŠECHNY DĚTI – tedy i na děti narozené před účinností tohoto zákona. V praxi to znamená:

  1. rodič pečující o dítě, které bude k 1. lednu 2008 starší 3 let, bude od ledna pobírat snížený rodičovský příspěvek 3800Kč do 4 let věku dítěte
  2. rodič, pečující o dítě, které bude k 1. lednu 2008 starší 21 měsíců a mladší 3 let – tj. rodič, který si ze zákona nemůže typ čerpání rodičovského příspěvku – bude pobírat rodičovský příspěvek 7600 do 3 let věku dítěte a následně 3800 do 4 let věku dítěte.
  3. Rodič, pečující o dítě, které bude k 1. lednu 2008 starší 22 týdnů a mladší 21 měsíců se bude moci rozhodnout mezi klasickým a pomalým čerpáním
  4. Rodič pečující o dítě, které bude k 1. lednu mladší 22 týdnů, bude moci volit mezi všemi 3 typy čerpání PPR – samozřejmě pokud splňuje ostatní podmínky čerpání jednotlivých typů

A zde jsou podmínky pro rodičovský příspěvek s novou právní úpravou:


Rodičovský příspěvek náleží pokud:

Dítě mladší 3 let navštěvuje jesle nebo obdobné zařízení pro předškolní děti nejvýše 5 kalendářních dnů v měsíci

Dítě starší 3 let navštěvuje MŠ nebo podobné zařízení v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně nebo nejvýše 5 kalendářních dnů

Dítě navštěvuje léčebné rehabilitační zařízení nebo jesle, MŠ nebo obdobné zařízení pro zdravotně postižené předškolní děti v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně. Dítě školního věku, které navštěvuje ZŠ speciální v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně.

Dítě zdravotně postiženého rodiče navštěvuje jesle, MŠ nebo obdobné zařízení v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně.

Příjem rodiče není testován, rodič může být výdělečně činný, aniž ztratí právo na pobírání rodičovského příspěvku. Po dobu své výdělečné činnosti musí však rodič zajistit péči o dítě jinou zletilou osobou.

Zdroj: ministerstvo práce a sociálních věcí

 

9

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

odpoved

(honzikanikolka, 26. 1. 2008 22:24)

ahojky díky za koment stav se nekdy na chatu klokánek muzem to probrat, mám tri deti po 14m.

fuj

(werča, 26. 1. 2008 21:05)

moc se mi to nelíbí jak pořád mění mateřskou maminky by měli dostavat co největší mateřskou ja mam hned 2dětí po sobě a z jedne mateřské se to neda utahnout zdravím pa